Çocukların istismarı anlamasına yardımcı olmak 2023

Farklı türden istismarlar hakkındaki farkındalığı geliştirmek çocukların kendilerini korumak için kullanacağı araçları geliştirmesine yardımcı olur.

Çocukların şunları bilmesi gerekir:

  • Biri hoşlarına gitmeyen bir şey yaptığında ne yapmaları gerektiği
  • Başlarına gelen şeyin onların suçu olmadığı
  • Bir şeyin olması halinde kime haber vermeleri gerektiği

Çocuklara istismarı anlatmanın için yaşa uygun yolları

Dersler ve toplantılar çocuklara istismarın ne olduğunu anlamalarına ve herhangi birinin onları rahatsız edecek şekilde davranması halinde güvendikleri bir yetişkine durumu anlatmalarına yardımcı olabilir.

Cinsel eğitim dersleri bunun için iyi bir fırsattır.

Okul dışındaki kuruluşlar ve programlar da ilk okullara giderek toplantılar düzenleyebilir ve her türden istismar hakkında dersler verebilir.

İstismarı tespit etme ve engel olma

Çocukların seslerini yükselmesine yardımcı olmak

Tüm okullar, çocukların büyük ya da küçük herhangi bir problemi olması halinde bir okul çalışanıyla konuşabileceklerini açık bir şekilde ifade eden bütünlüklü bir okul prensibi yaratmalıdır. Bunun için şunlar yapılabilir:

 • Herhangi bir sorun olması halinde kimden yardım alabilecekleri gösteren hizmetlerin posterlerini asmak
 • Sınıfa ya da okul binasına yerleştirilen ‘Endişe kutularını’ kullanmak. Eğer bir çocuk yetişkinlerle konuşmaktan çekiniyorsa , bu sorunlarını paylaşabilmeleri için iyi bir yöntemdir.
 • Cinsel eğitim dersi sonrasında çocukları soru sormaya teşvik etmek çocukları endişelendiren herhangi bir şeyi tespit etmek için iyi bir yöntem olabilir.
 • Çember zamanı’ gibi sınıf aktiviteleri endişelerin paylaşıldığı bir zaman olabilir ve okul çalışanlarının bunu sonucunda gündeme gelebilecek herhangi bir ihbar ile nasıl ilgileneceğini bilmesi gerekir.
 • Yaşıt rehberliği – çocukların herhangi bir istismarı arkadaşlarına ya da yaşıtlarına açması daha muhtemeldir. Okulunuzda uygulanan bir yaşıt rehberliği programı varsa, rehberlere nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda ve mevcut endişeleri en kısa zamanda bir yetişkine anlatmaları için eğitim verilmeli.

Okullarda Zorbalık ve Siber Zorbalık

İstismara uğramış çocuklara desteklemek

İstismarı rapor eden çocuklar şunlara ihtiyaç duyar:

  • Kendisine inanıldığını hissetmek ve düşünmek
  • Zaman ve sabır – okul çalışanlarının ihbarın tek seferlik bir olay yerine bir süreç olduğunu anlaması (ve çocuklarında da bunu anlamasına yardımcı olması) gerekir.
  • Süreç ve güvenlik hakkında dürüstlük ve açıklık.
  • İyileşmeleri için destek ve müdahale.

Bir çocuğun istismara uğradığını ya da başka bir çocuğun istismara uğradığını ihbar etmesi halinde tüm okul çalışanlarının okulun çocuk güvenlik süreçlerini izlemesi gerekir.

Ebeveyn Denetim Programı Kullanmaya Başlayın.

Çocuk koruma hizmetleri çocukları korumak için gerekli adımları atmaktan sorumludur. Ancak okullar da okuldaki çocukları etkin bir şekilde destekleyebilmek adına çocuk koruma planlarını masaya yatıran çoklu kurum toplantılarına katılım göstermelidir.

Okullar istismara uğramış bir çocuğum yerel destek hizmetlerine erişime sahip olmasına yardımcı olabilir. Tayin edilmiş koruma lideri, çocukların yönlendirilebileceği yerel hizmetlere aşina olmalıdır.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status