Okullarda Zorbalık ve Siber Zorbalık 2023

Zorbalık ve siber zorbalık

Okullar hiçbir zorbalığa göz yumulmayacağını açık bir şekilde ortaya koyan bir kültür yaratmalıdır. Tüm çocukların ve gençlerin anlayabileceği üzerinden mutabık kalınmış bir zorbalık tanımı olmalıdır.

Zorbalığa dair her türden endişe ve ihbarın ciddiye alınması ve bunlara öncelik verilmesi gerekir. Okulun zorbalık karşıtı politikası online zorbalık ve homofobik zorbalık da dahil olmak üzere her türden zorbalığı içermelidir.

Okul çalışanları zorbalığa uğrayan çocuğu desteklemelidir. Ancak zorbalık davranışı sergileyen çocuklarla birlikte çalışmak da önemlidir, böylece zorbalığın etkilerini anlayabilirler ve davranışlarını değiştirebilirler.

Kadın sünneti

Kadın sünneti çocuk istismarıdır ve yasadışıdır. En büyük riski 5 ile 8 yaşları arasındaki kızlar taşır. Söz konusu kızların şunlarda söz ettiğini duyabilirsiniz:

  • Aileyi ziyaret etmek için ‘eve’ götürülmek
  • Kadın olmak’ için özel bir olay
  • Ülkeyi ziyaret eden kadın akraba.

Okullar kızların dönem ortasında yurt dışına çıkarılması ya da tatil döneminde kızlardan birini yapacağı yolculuk hakkında endişeli ya da ketum davranmasından endişe duyabilir.

Tüm okul çalışanları kandın sünneti tehdidi taşıyan ya da kadın sünneti yapılmış bir çocuğun işaretleri ve belirtilerine aşina olmalıdır. Böylece herhangi bir sorun çıkması halinde hemen karşılık verebilirler.

Çocuk kaçakçılığı

Çocuk kaçakçılığı sonucu ülkeye sokulan çocuklar ülkenin başka bir kısmına ya da yurt dışına götürülmeden önce bir dönem için okula kaydedilebilir. Çocukların bunun gibi kayıt ve kayıt alma örüntülerine dikkat etmeleri gerekir.

Endişeler çocuk okula ilk yazıldığında ya da kaydı alındığında gündeme gelebilir. Şu belirtilere dikkat edilmeli:

  • Okula kayıt yaptırırken belgeleri olmayan çocuklar (doğum belgesi ya da pasaport)
  • Çocuğun kiminle yaşadığı belli değilse ya da çocuk ile ona bakan kişi arasındaki ilişki belirsizse
  • Çok fazla ev işi yapmak ya da suç işlemek gibi istismarlara maruz kaldığını rapor eden çocuklar
  • Herhangi bir gerekçe olmaksızın sürekli okula gitmeme

Güvenilir kişilerden grooming

Bir öğretmen ya da okul çalışanının, söz konusu gencin rızası olsa da olmasa da herhangi bir öğrenciyle cinsen ilişkiye girmesi suçtur.

Ebeveyn Denetimi Programı Deneyin.

Tüm okul çalışanları, okul çalışanları ile öğrenciler arasında uygunsuz ilişkilere dikkat etmeli ve bunlara nasıl tepki vereceğini bilmelidir.

Çalışanlar ve gönüllüler için etkin işe alma ve seçim prosedürleri çocuklarla çalışmak için uygun olmayan insanları tespit etmek ya da onları uzak tutmak için işe yarar.

Devamı okumak için tıklayın.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status