Casus yazılım hakkında bilinmesi gerekenler

Telefonlar ve mobil cihazların hayatımızda giderek daha da önemli olması nedeniyle, bu cihazların izlenmesinin gerekli olduğu durumlar da karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, her gün saatlerce mobil cihazlarda vakit harcayan çocuklarınızın ne yaptığını, kimlerle görüştüğünü ve çevrim içi siber zorbalar, kişisel bilgilerin güvenliği ihlali veya istenmeyen diyaloglara girip girmediklerini bilmek, onları korumak için atmamız gereken onlarca adımdan sadece birisi.

Aynı şekilde ofis dışında çalışan çalışanlarınızın kimlerle görüştüğü, iş için tüm gün dışarıda iken gerçekten sizin ve işletmenizin çıkarları doğrultusunda mı hareket ettiğini bilmeniz en doğal hakkınız. Her ne kadar iyimser tablolar için gerekli olduğunu söylesek de aynı zamanda mobil cihazların çalınması ve istenmeyen üçünçü şahışların bilgilerimize erişmesini engellemek için de bu tür uygulamalar hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır.

Casus yazılımlar nelerdir?

Yukarıda belirtilen ve belirtilmeyen yüzlerce çeşitli nedenlerden dolayı, telefon casus yazılım ihtiyaçlarınız için sizlere bir liste hazırladım. İhtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı bilmek, hangi yöntemin sizin imkan ve kabiliyetlerinize uygun olduğunu belirlemek ve ihtiyaç anında ona göre hareket edebilmeniz için bir araya getirdiğim yöntemlerden bir kaçını aşağıda bulabilirsiniz.

Telefon numarasıyla

Android tabanlı veya iOS tabanlı bir mobil cihazdan size, sevdiklerinize, çocuklarınıza veya çalışanlarınıza yönelik taciz aramaları yapılıyorsa, bu durumda bu kişiyi yetkili yasal mercilere şikayet etmeniz gerekmektedir. Fakat bu tür işlemler ağır bürokrasi nedeniyle uzun zaman alabilir, bu durumda eğer numara belli değil ise gizli aramalara telefonunuzu veya hedef haline gelmiş telefonu kapatmanız, numara belli ise çevrim içi sitelerde numarayı tarayarak numara hakkında bilgi edinebilirsiniz. Zaten çoğu spam numara çeşitli platformlarda diğer kullanıcılar tarafından açığa çıkarılmak için hakkında gerekli bilgiler verilmiştir.

Fakat siz daha spefisik olarak numaranın kime ait olduğunu, nereden aradığını bilmek istiyorsanız, sadece bunu sağlayan hem Play Market’te hem de Apple Store’da binlerce uygulama mevcut. Fakat bu uygulamaların Türkiye veritabanlarının zayıf olması ve sadece temel bilgilere erişim sağlaması, güvenilir ve sürdürülebilir bir yapıda olmaması nedeniyle çocuklarınızı veya sevdiklerinizi takip etmenizi sağlayan bir altyapı sunulmamaktadır. Bunun yerine sadece ve sadece veritabanlarında kayıtlı numaraların çoğu güncel olmayan ve belki de numaranın önceki sahiplerine ait bilgilerle sizi yanlış yönlendirmesi çok muhtemeldir. 

Ayrıca amacınız, çocuğunuza ulaşamayıp endişelendiğinizde ona ulaşabilmek veya çalışanınızın saatlerdir bayi toplantısında olduğu söylerken aslında keyif yapıyor olduğundan şüphelendiğiniz için bunu teyit etmekse, numara üzerinden sağlanan telefon casus yazılım ve telefon casus programlar size yardımcı olmayacaktır. 

Wi-Fi kullanarak

Çocuklarınızın, sevdiklerinizin veya çalışanlarınızın kullandıkları Android tabanlı veya iOS tabanlı bir cihaza erişerek çevrim içi siber zorbalık, kişisel verilerin gizliliği ihlali, işletme bilgilerinin sızdırılması, uygunsuz içerik ve bilgi paylaşımı gibi çeşitli sorunları önlemek veya var olan sorunları çözmek istemeniz gayet doğal bir istekdir. Her gün saatlerce mobil cihaz başında vakit geçiren çocuğunuzun kimlerle nasıl muhatap olduğunu öğrenmek veya ulaşamadığınız için endişelendiğiniz sevgilinizin nerede olduğunu öğrenmek veya ofis dışı çalışan çalışanınızın gerçekten işletmenizin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiğinden emin olmak için aklınızdan çeşitli bir kaç adım geçiyor olabilir. Bunlardan biri de onların mobil cihazlarına kullandıkları Wi-Fi aracılığıyla bilgilerine göz atmak olabilir.

Bu teknik temel seviyede bilgisayar kullanabilen bir kişinin yapabileceği bir şey değildir. Bu nedenle yazılımsal ve tekniksel bilgilere haiz olan, MAC adresi, IP adresi, Sniffing araçları gibi temel seviye bilgileri ile ileri seviye veri ele geçirme teknikleri bilmeniz gerekmektedir. Wi-Fi üzerinden sadece internet verilerinin ele geçirebileceğini unutmayın. Bu nedenle sizin aradığınız bir çok cevabı bu yöntemle bulmanız oldukça zor. Wi-Fi üzerinden erişim sağladığınız hedef cihaza 3. taraf casus yazılım programları yüklemeniz gerekecek, bu da zaten Wi-Fi ağına bağlı olduğu sürede telefon aktif kullanılmazken yapılması gerekecektir. 

Bunun için ya açık bir ağ oluşturup hedef cihazın sizin ağınıza bağlanmasını sağlarsınız, ya da bağlandığı modeme erişim sağlayarak (ya modeme giriş yaparak ya da modem bilgileri bilinmiyorsa öncelikle “backtrack” yaparak modemi ele geçirerek) hedef kullanıcın bilgilerinin ve internet veri alışverişinin ele geçirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem zaten çok fazla teknik bilgi gerektirdiği için çoğu kişi tarafından kullanılamaktadır. Başarılı bir şekilde Wi-Fi üzerinden hedef kullanıcıya ait bilgileri ele geçiren kişiler ise sadece internet veri alışverişilerine sahip olduğundan yukarıda belirtilen telefon numarası ile anlatılan yöntem gibi istenilen verilerin çoğunu sağlamamaktadır.

Takip programları

Casus pro, casus telefon veya spy yazılım olarak da adlandırılan takip programları, yukarıda anlatılan yöntemlere kıyasla çok daha fazla başarı oranı sunması ve birden çok yönde bilgi transferine izin vermesi nedeniyle, kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilen bir yöntemdir. Kısaca şöyle düşünürseniz, neden bu programların başarılı olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Diğer ilk 2 yöntem var olan sistemler üzerinden kısıtlı bilgilere erişim sağlamanızı sağlıyor, çünkü bu sistemlerin asıl amacı bilginin başka bir kullanıcı tarafından erişilmesi değildir.

Fakat, takip programlarının asıl amacı hedef kullanıcıdaki bilgilerin kontrol eden taraf tarafından erişime açılmasıdır. Bu programları yazan profesyonellerin alanlarında uzman, tüm teknik detaylara hakim ve doğal olarak sizin teknik donanımızdan daha fazlasına sahip olduğunu tartışmaya gerek yok. Eğer amacınız gerçek zamanlı, sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde bilgiye erişim ise, işin uzmanları tarafından tasarlanan bu uygulamaların en iyi tercih olduğunu vurgulamaya gerek bile olmadığını düşünüyorum.

Çocuğunuzun uygunsuz içeriklerden ve siber zorbalardan uzak durması, ulaşamadığınız sevgilinizin anlık konumu, ofis dışı çalışan çalışanınızın son haftalardaki davranışları nedeniyle mesai saatleri içerisinde nerelerde, ne kadar uzun süre bulunduğu, ya da daha basit haliyle dışarıda bir yerde unuttuğunuz telefonun gerçek zamanlı konumu gibi bir çok ihtiyacı karşılayan bu uygulamalar, hepsi bir arada çözümler sunan, profesyoneller tarafından hazırlanan ve hedef telefon kullanıcısının farkına bile varmadan size bilgileri aktaran casus yazılımlardır.

Şimdi ise sizler için Play Market ve App Store’da binlerce örneği bulunmasına rağmen, kullanıcıları tarafından tam not alan ve 2023 yılında bu alanda kabul gören en iyi casus programları inceleyeceğim.

2023 İçin En İyi Casus Programlar

Casus programların tüm ihtiyaçlar için hap şeklinde hazırlanmış programlar olduğunu zaten belirtmiştim. Amacınız bir hedef cihazdaki verilere uzaktan erişmekse, aradığınız bilgilerin Whatsapp mesajları, cihazın konumu veya konum geçmiş, arama kaydı veya rehber listesi olması hiç de önemli değil. Çünkü bu tür uygulamalarda genellikle tüm bu özellikler temel veya üst seviyede sağlanmaktadır. Bu nedenle bu programlar başarı elde etmekte ve kullanıcıları tarafından beğeniyle kullanılıp tavsiye edilmektedir:

 • mSpy
 • SpyBubble
 • MobileSpy

Şimdi bu uygulamalardan en iyi olanlara bir göz atalım. 

mSpy

Tüm Android tabanlı ve iOS tabanlı cihazlarla çalışan ve bazı özellikleri için jailbreak atılmasına veya root yapılmasına gereksinim duymayan mSpy, sektörde en çok kullanılan ve kullanıcıları tarafından tam not alan bir casus yazılımdır. 

Kurulumu ve kullanımı hakkında detaylı bir inceleme yapacağım bu programın kurulumu sadece 5 dakika sürmekte ve kurulumdan sonra veriler gerçek zamanlı bir şekilde yönetici cihaza 5 dakikalık güncellemelerle gönderilmektedir. 

mSpy hedef telefondaki tüm veriyi size kullanıcı dostu ve özenle tasarlanmış arayüzü size sunmaktadır. mSpy tamamen gizli olup, hedef telefonda kurulu olduğunun tespit edilme olasılığı da bulunmamaktadır. Tüm bu hizmetleri de rakiplerine göre oldukça makul bir fiyatta sunan mSpy ayrıca Türkçe internet sitesiyle Türk müşterilerine verdiği önemi vurgulamaktadır.

Peki mSpy ile hangi bilgilere erişebilirsiniz. Aslına bakacak olursanız liste oldukça uzun ama en popüler hizmetleri arasında: 

 • tüm Whatsapp bilgileri
 • fotoğrafları
 • videoları
 • durum paylaşımları
 • medya içerikleri
 • mesajlaşmalar
 • tüm Snapcat aktiviteleri
 • tüm Facebook ve Facebook Messenger hareketleri
 • gelen ve yapılan tüm arama kayıt detayları
 • tüm SMS aktiviteleri
 • gerçek zamanlı konum bilgisi ve geofencing
 • galerideki tüm medyalar
 • tüm tarayıcı bilgileri 
 • ve diğer yüzlerce uygulamaya ait tüm detaylar yer almaktadır

Çocuğunuzun Whatsapp veya benzer mesajlaşma programları üzerindeki yazışmalarından tedirginsiniz fakat her gün telefonunu alıp incelemeniz mümkün olmayacaktır. Bunun yerine Android telefonlar için tek bir kez programı çocuğunuzun telefonuna kurmanız yeterli olacaktır. 

iOS cihazlar için kurulumu sadece çocuğunuzun iCloud bilgileriyle yapabileceksiniz. Böylece çocuğunuzun siber zorbalara maruz kalıp kalmadığını veya arkadaşlarıyla uygunsuz bir iletişim içerisinde olup olmadığını anlayıp gerekli noktalarda müdahale edebileceksiniz. 

Veya çok güzel bir akşam geçirdikten sonra sevgilinizin telefonunu dışarıda bir yerde unuttuğunuz veya bu güzel geceyi lekeleyecek bir şekilde çalındığı durumda, uzaktan telefona erişebilecek ve tam olarak nokta atışı yerini tespit edebileceksiniz. Gerekirse telefondaki kişisel verilerinizin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesini önlemek için uzaktan tüm bilgilerinizi sıfırlayın bileceksiniz.

Ya da ofis dışında çalışan çalışanınızın tüm gün dışarıda bayi toplantısında olduğunu söylemesine rağmen sadece beş dakika toplantıya katılıp, sonrasında mesai saatini tamamen kendi işleri için harcadığından şüpheleniyorsunuz ama bunun için somut bir kanıta mı ihtiyaçınız var?

 İşte mSpy size gerçek zamanlı konum bilgisi ve konum geçmişi sağladığı için çalışanınızın ne zaman, nerede ve ne kadar uzun süre kaldığını sunarak size gerekli müdahale şansını sağlamaktadır. Ayrıca geofencing özelliği sayesinde, işaretleyeceğiniz alanlara gidildiğinde veya bu alandan ayrıldığında size bildirim gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Ayrıca yedi günlük deneme sürümü boyunca programı deneyebilir, memnun kalmanız durumunda ücretli sürüme geçebilirsiniz. Müşteri hizmetleri desteği ve kurulum için de teknik destek alabilirsiniz.

SpyBubble

mSpy benzeri bir uygulama olan SpyBubble, mSpy kadar olmasa da tüm temel casus yazılım özelliklerini sağlamaktadır:

 • Arama geçmişi
 • mesajlaşma bilgileri
 • sosyal medya hareketleri
 • gps konumu

Uygulama izinleri gibi bir çok özellik barından bu program ile aynı şekilde çocuklarınızı, sevdiklerinizi ve çalışanlarınızı ve böylece kendinizi çevrim içi ve gerçekte hayattaki bazı tehlikelere karşı korumak için bir adım öne geçmiş olursunuz. Kolay kurulumu ve müşteri hizmetleri ile mSpy’a alternatif olan bu casus program ilk iki yönteme kıyasla çok daha kullanışlı bir alternatif olmaktadır. 

Çocuğunuzun sosyal medya hareketlerini kolayca takip edebilir, sevgilinizin arama geçmişi ve telefon rehberini inceleyebilir veya çalışanlarınıza verdiğiniz telefonlara uygulama engeli koyarak bu telefon üzerinden istemediğiniz uygulamaları yüklemelerini engelleyebilirsiniz.

Fakat Android ve iOS tabanlı cihazlar için root ve jailbreak gerektiren bu casus program, bu özelliği nedeniyle mSpy casus programın gerisinde kalmaktadır.  

MobileSpy

mSpy ve SpyBuble benzeri bir casus program olan MobileSpy ile tüm arama geçmişi ve telefon rehberi, tüm mesajlaşma uygulamaları ve SMS detayları, sosyal medya ve mailler, konum, uygulamalar ve bir çok özellik hakkında detaylı bilgi sağlamaktadır. Bu nedenle sevdiklerinizin, çocuklarınızın veya çalışanlarınızın kullandıkları mobil cihazlardaki hareketlilikleri gözlemlemek istiyorsanız, yukarıdaki iki casus programa rakip olan MobileSpy’ı düşünebilirsiniz. 

Kolay kullanımı, kullanıcı dostu arayüzü gibi avantjları bulunan MobileSpy tüm temel ihtiyaçlara cevap vermek üzere dizayn edilmiştir.Fakat MobileSpy, mSpy kadar düzenli ve kesintisiz bilgi transferi sağlamamakta, ayrıca iOS tabanlı mobil cihazlarda çalışmamaktadır. Bu nedenle hepsi bir arada bir casus yazılım arıyorsanız, hem MobileSpy hem de SpyBubble alternatif olmanın ötesine geçmemektedir. 

Casus yazılımlar nasıl kullanılır?

Bu kısımda ise casus yazılımlardan en etkili olanı ve kullanıcılarından tam not alan mSpy’ın nasıl kullanılacağını anlatacağım. Programın Android ve iOS cihazlara nasıl kurulacağına dair detaylı bilgiyi bir sonraki kısımda inceleyeceğim. Bu nedenle şimdi sadece kayıt olma, abonelik türleri ve kontrol paneli gibi temel özelliklere ilişkin bilgi aktaracağım.

mSpy caus yazılımı aboneliği için mspy.com adresine giderek kayıt olabilir, gerekli bilgileri doldurduktan sonra aylık paketinizi şeçerek paket sürümünüzü belirleyebilirsiniz. 12 aylık paketleri fiyat avantajları sunmakta ve bütçenize dost fiyatlara ailenizin ve sevdiklerinizin mobil bilgilerine rahatça ulaşabilirsiniz. 

Kayıt olma ve abonelik işlemlerini tamamlamanızı müteakiben aşağıda detaylı açıkladığım kurulum işlemini tamamlayarak artık bu casus programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telefon casus programı nasıl kurulur? (iPhone ve Android) 

Yukarıda belirttiğim gibi bu kısımda  mSpy’ı Android ve iPhone cihazlarda nasıl kuracağınızı anlatacağım. Casus yazılım veya spy yazılım olarak bilinen bu uygulamayı iOS cihazlarda jailbreak yapılmasına gerek kalmadan da kurulabilmektedir. 

İlk başta, bilgilerini istediğiniz telefonda iCloud yedeklemeyi aktifleştirin (ayarlar-iCloud ayarları-iCloud yedekleme), devamında mSpy hesabınıza giriş yaptıktan sonra iPhone/iPad (jailbreaksiz) opsiyonunu tıklayın ve “ilerle” tuşuna basınız, onay ekranında kullanacağınız iCloud yedeğini seçin. Son ekranda işlemi tamamlayın. 

Devamında ise, yirmi dört saat içerisinde kontrol panelinizde görüntüleyeceğiniz verileri kontrol etmek dışında bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak. Basit ve hızlı bir işlem diyebilirim.

Casus program Android cihazlarda da benzer şekilde basitçe kurulmaktadır. Öncelikle bilgileri istenilen telefonda Google Play korumasını kaldıracak (ayarlar-Google-güvenlik-Google Play Koruması) ve bir tarayıcıdan b33w.net/a adresinden “apk” uzantılı dosyayı indireceksiniz. İndirilen bu dosyayla yükleme işleminin başlatarak kayıt kodunuzla yüklemeyi oldukça basit ve hızlı bir şekilde tamamlayacaksınız.

Casus Yazılım Programı ile Yapılan Ebeveyn Denetimi 2023

Etkili bir ebeveyn denetimi için kilit nokta olan casus yazılım programı nasıl kullanılır, nasıl yüklenir ve avantajları nelerdir gelin hep birlikte görelim

Casus Yazılım Programı En Büyük Yardımcınız Olacak

Teknolojinin günlük hayatın rutin bir parçası olduğu dünyamızda her geçen gün ebeveyn kontrolü zorlaşıyor. Bu durumun karşısında yenilmemeniz ve çocuklarınızı korumanız altında tutmaya devam edebilmek için en büyük yardımcınızsa yıllardır sektörün en etkili ve kolay kullanıma sahip ebeveyn kontrol programı çözümlerinden birini sunan mSpy casus yazılım programı olacak.

Sonuç

Mobil cihazların hayatımızdaki yeri hayal ettiğinizden de fazla. Bu nedenle çocuklarımızın, sevdiklerimizin ve çalışanlarımızın iyiliği için çeşitli nedenlerle kullandıkları mobil cihazlarını casus yazılımlarla takip edeceksek, en iyi sonucları bir casus program olan mSpy ile alacağımız ortadadır. 

Mobil cihazlardaki onlarca uygulama ve işlem için gerçek zamanlı, güvenilir ve sürdürülebilir bilgi akışı için daha iyi bir seçenek şu an için bulunmuyor. Kullanıcıları tarafından beğeniyle tavsiye edilen bu casus program ile basit ve etkili bir şekilde istenilen sonuçlara ulaşacağınıza şüphe yok. 

Burada anlatılan tüm detaylar tamamen bilgi amaçlı olup sizin tarafınızdan belirtilen yasal çerçeveler dışında kullanılmasından kaynaklı sorumluluk ve ihlallerin kendi yükümlülüğünüzde olduğunu lütfen unutmayın. Tüm casus yazılım özelliklerini hepsi bir arada şekilde barındıran mSpy ile gerekli bilgilere gerektiğinde ulaşabileceğinizi de unutmayın.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status