YouTube’un Ebeveyn Kontrollerini Nasıl Kullanabilirsiniz?

Çocuğunuzun eğlenceli kedi videoları aramasının yanlış bir yola sapması halinde

Dünyanın en sevdiği video paylaşım sitesi YouTube, ebeveynlerin kabusu haline gelebilir. Özellikle de meraklı çocuklarınız varsa.

Oğlumun YouTube’la ilk karşılaşmasını hatırlıyorum. Dört yaşındaydı ve büyükannesi en sevdiği TV şovunun videoları için arama yapmasına yardımcı oluyordu: The Wiggles. Büyükannesi zararsızmış gibi görünen ancak aslında orijinal sözlerin kaba ve küfür dolu sözlerle değiştirildiği bir rap şarkısı eşliğinde dans eden The Wiggles videosuna tıklamış bulundu.youtube güvenlik

Çok sevdiği Wiggles’ı uygunsuz rap sözlerine eşlik ederken görmenin neden olduğu kafa karışıklığıyla teselli edilemez bir şekilde ağlamaya başladı. Bugün bile bu deneyim yüzünden hala kabuslar görüyor.

YouTube aşırı şiddet ve seks içerikli videolar için taranıyor olsa da, bu site çocukların erişmemesi gereken muazzam bir çöplük içeren vahşi bir bölgeye benziyor.

Oğlum artık biraz büyüdü ve okuldaki arkadaşlarının anlattığı en yeni videoları izlemek için YouTube’u ziyaret etmek istiyor (çoğu zaman en sevdikleri arasında bir trambolinin üzerinden aptalca bir şeyler yapan birileri oluyor). Bir ebeveyn olarak internette trafik polisi rolünü üstlenme sorumluluğuna sahibim ancak maalesef internet 50 milyon şeridi olan bir otoyol. Televizyonda olduğu gibi YouTube’da bir V-chip (ebeveyn kontrolü) olmuyor. Ancak yine de çocuğunuzu biraz daha güvende tutmaya çalışmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Lütfen bu güvenlik unsurlarının sitedeki video çöplerinin yarısını bile çocuğunuzun gözlerinden uzak tutacağına dair herhangi bir garanti olmadığını unutmayın. Ama bir şeyler yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyidir.

İşte YouTube için kurabileceğiniz bazı ebeveyn kontrolleri:

Web Tarayıcınızda YouTube Güvenlik Modunu Etkin Hale Getirin

Güvenlik Modu YouTube’un mevcut ebeveyn kontrolüdür.

Güvenlik modu YouTube arama sonuçlarınızı filtrelemeye çalışır böylece kötü içerikler büyük ihtimalle ayıklanmış olur. Bu mod aynı zamanda çocuğunuzun YouTube topluluğu tarafından uygunsuz olarak işaretlenmiş veya sadece içeriğin yaratıcısı tarafından oldun seyirciler için paylaşılmış materyali görüntülemelerine engel olur. Güvenlik modu temel olarak uygunsuz bir doğaya sahip içerikleri kısıtlamak için vardır. YouTube bu modun kötü içerikleri ayıklamak için %100 etkin olacağına dair herhangi bir garanti vermez ancak bu en azından bir başlangıçtır.

YouTube Güvenlik Modunu Etkin Hale Getirmek İçin:

1. Google veya YouTube hesabınıza giriş yapın.

2. Web tarayıcınız üzerinden YouTube.com adresine gidin.

3. YouTube ana sayfasının en alt kısımlarından yer ala ‘Güvenlik’ düğmesine bakın.

4. ‘Açık’ düğmesine tıklayın. Bu düğmeye bastıktan sonra ‘Güvenlik Modu ayarınız siteye giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz’ diye bir mesaj görüntüleniyorsa o zaman Google vya YouTube hesabınıza giriş yapmadınız demektir. Gerekliyse, ‘giriş yapın’ bağlantısına tıklayın.

5. ‘Bu tarayıcıda güvenli modunu etkinleştir’ diyen kutucuğu işaretleyin.

6. “Kaydet” düğmesine basın.

Kaydet düğmesine tıkladıktan sonra, görüntülediğiniz sayfa yenilenecektir ve sayfanın üst kısmında yanında ‘Güvenlik Modunu başarılı bir şekilde etkin hale getirdiniz’ yaşan bir tik işaret gösteren bir banner göreceksiniz.

7. ÖNEMLİ!!

Çocuğunuzun güvenlik modunu kapatmasına engel olmak için, tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki kullanıcı adı bağlantınıza tıklayarak Google veya YouTube hesabınızdan çıkmanız gerekiyor. Bu kullandığınız tarayıcı için belirlediğiniz ayarı etkin bir şekilde kaydedecektir, böylece çocuğunuzun Güvenlik Modunu devre dışı bırakmasına engel olabilirsiniz. Aynı süreci bilgisayarınızda kayıtlı olan diğer tüm web tarayıcıları için tekrarlamanız gerekecek (yani Firefox, Safari vs.).

Mobil Cihazınızda YouTube Güvenlik Modunu Etkin Hale Getirin

Güvenlik Modu mobil cihazınızın YouTube uygulamasında da mevcut olabilir. Böyle bir seçeneğim olup olmadığı öğrenmek için mobil uygulamanın bölge ayarlarını kontrol edin.

Özelliği etkin hale geçirme sürecinin yukarıda açıkladığımız sürece benziyor olması gerekli.

YouTube Güvenlik Modu, çocuklarınızı YouTube üzerindeki tüm zararlı videolardan güvende tutabilecek mi? Muhtemelen hayır ama hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Ve kendi deneyimlerimden öğrendiğin kadarıyla, çocuğumun görüntülemesi güvenli olmayan bazı içerikleri gerçekten de ayıklamayı başarabiliyor.

YouTube’un Güvenlik Modu hakkında daha fazla bilgi edinmek için YouTube Güvenlik Modu Destek Sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğunuzun ulaşabileceği uygulama engellemek ve tarama geçmişini takip etmek için Aile Koruma Programını deneyebilirsiniz.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status