İnternetteki Ebeveyn Kontrollerinizi Çocuklar için Güvenli Hale Getirmenin 8 Yolu

Küçük Afacanın Güvenlik Duvarını Geçmesine Nasıl Engel Olursunuz?

güvenli internet kullanımıÇocuklarımız teknolojiye bizim hayal edebileceğimizden çok daha meraklı. Bizler bir web sitesini engelleriz, onlar da engelleme yazılımımızı devreden çıkarmanın bir yolunu bulur. Güvenlik duvarı kurarız; onlar duvarın öteki tarafında geçer. Peki ya ebeveynler ne yapmalı? Ebeveyn kontrollerimizden herhangi birinin işe yarayacağından asla emin olamayız ancak çocuklarımızı güvende tutmak için elimizden geleni yaparız. İnternetteki ebeveyn kontrollerinizi daha etkin ve aşılması zor hale getirmek için kullanabileceğiniz sekiz yöntem ise şöyle:

 

1. Çocuklarınızla Konuşun ve Sınırlarla Beklentilerinizi Belirleyin.

Çocuklarınıza onlardan ne beklediğinizi anlatın. Onları güvende tutmaya çalıştığınızı ve onların sorumlu davranmasını beklediğinizi ifade edin. Onlara güvendiğinizi ancak yine de kurallara uyduklarını teyit edeceğinizi ve çevrim içi hareketlerinin kontrol edilebileceğini ve edileceğini söyleyin. İnternet erişiminin kötüye kullanılmaması gereken bir ayrıcalık olduğunu ve beklentilerinizi karşılamamaları halinde internet erişimlerinin ellerinden alınabileceğini ve hatta alınacağını da kendilerine bildirin.

2. Yönlendiricinizi Fiziksel Olarak Bir Yere Kilitleyin.

Çocuğunuzun güvenlik ayarlarınızı devre dışı bırakmasının en kolay yollarından biri, yönlendiricinizi varsayılan fabrika ayarlarına döndürmektir. Bu çoğu zaman sadece yönlendiricinin arka tarafından yer alan reset tuşuna basılı tutmaktan ibarettir. Yönlendirici fabrika ayarlarına döndürüldükten sonra, çoğu yönlendirici herhangi bir şifrelemeye sahip olmayan kablosuz erişim sunacak, internet üzerinden kolaylıkla araştırılabilecek fabrika ayarlı şifreye sahip olacak ve çoğu güvenlik özellikleri de devre dışı kalacaktır.

Çocukların elinde bunun için çok kolay bir gerekçe vardır çünkü hiçbir şeyi bilmediklerini ve elektriklerin de kesildiğini öne sürebilirler. Çocuklarınızın söz konusu reset tuşunu kullanmasına engel olmak için yönlendiriciyi bir dolaba veya başka güvenli bir yere kilitlemelisiniz.

3. İnternet için Yönlendirici Uygulamalı Zaman Sınırlamaları Koyun.

Çoğu yönlendirici günün belli saatlerinde internet erişimini kesmenize izin veren bir özelliğe sahiptir.

Gecelerini kapılarınızı kilitliyorsunuz, değil mi? Aynı şeyi internet bağlantınız için de yapın. Kablosuz yönlendiricinizin kurulumuna gidin ve gece yarısından sabah 5’e kadar internet bağlantınızı kapatın. Çocuklar zaten bu saatler arasında uyur. Zaman sınırlamaları aynı zamanda söz konusu zaman aralığında hackerların ağınıza saldırmasına da engel olur. Böylece çoğu hackerın ikinci Red Bull’unu içmeye başladığı saatlerde kendinizi internetin geri kalanından izole etmiş olursunuz.

4. Yönlendiricinizin Kablosuz Uzaktan İdaresini Devre Dışı Bırakın.

Yönlendiriciniz üzerindeki “Kablosuz Üzerinden Uzaktan Yönetim” özelliğini devre dışı bırakırsanız, o zaman ayarlarınıza izinsiz girmeye çalışan birinin (mesela çocuğunuz veya bir hacker) yönlendiriciye fiziksel olarak (Ethernet kablosu üzerinden) bağlantılı bir bilgisayarı kullanması gerekecektir. Bu özelliği devre dışı bırakmak yönlendiricinizin ayarlarını değiştirebilmenize engel olmaz; sadece bunu siz, çocuğunuz ve hackerlar için daha zorlu bir iş haline getirir.

5. Evinizin Yakınında Güvenliksiz Kablosuz Erişim Noktalarını Tarayın.

Küçük afacan komşunun herhangi bir güvenliği olmayan kablosuz internet erişimi noktasına bağlanıp onların internetini sömürmeye başlarsa, kurduğunuz tüm güvenlik duvarları ve filtreler hiçbir işe yaramayacak demektir.

Bu durum temel olarak internet filtrelerinizi ortadan kaldırır çünkü çocuğunuz tamamen farklı bir ağ kullandığı için kurduğunuz filtrelerin herhangi bir rol oynaması mümkün değildir.

Wi-Fi erişimine açık cep telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınızı Wi-Fi arama özelliğini kullanarak evinizin çevresinde çocuğunuzun bağlanabileceği herhangi bir açık Wi-Fi bağlantı noktası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Söz konusu taramayı çocuğunuzun yatak odasında veya normalde internete girdikleri noktalardan yapmanız daha uygun olacaktır. Bağlantı noktasının kaynağının nereden olduğunu tespit etmek için odalarında dolanırken sinyalin gücünü kontrol edebilirsiniz. Komşunuzla iletişime geçin, amacınızı onlara anlatın ve kablosuz internet erişimini korumaları için sisteme şifre koymalarını rica edin.

Böylece ebeveyn kontrollerinizi hayata geçirmekle kalmazsınız aynı zamanda insanların komşunuzun güvenliksiz Wi-Fi noktasından ücretsiz olarak yararlanmasına da engel olmuş olursunuz.

6. Çocuğunuzun Oyun Sistemler ve/veya Mobil Cihazlarında Ebeveyn Kontrol Özelliklerini Etkinleştirin.

Ebeveynler çoğu zaman çocuklarının oyun konsolları, iPod’ları ve cep telefonları üzerinden internete erişebileceği gerçeğini gözden kaçırır. Bu cihazlar tıpkı evdeki bilgisayarınız gibi web tarayıcılarına sahiptir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz filtreler ise çocuklarınızın mobil cihazları veya oyun sistemlerini kullanarak yasaklı siteleri ziyaret etmesine engel olmak için hiçbir işe yaramayacaktır. Neyse ki, iPad ve PlayStation 4 gibi çocukların kullandığı çoğu cihaz çocuğunuzun erişebileceği içeriği sınırlayabileceğiniz ebeveyn kontrollerine sahip. Bu özellikler hakkında bilgi edinin ve bunları uygulayın. Kurduğunuz şifrenin halen etkin olup olmadığına bakmak için cihazı düzenli olarak kontrol edin. Etkin değilse, çocuğunuz bunu yeniden ayarlamış ve kontrolleri devre dışı bırakmış olabilir.

7. Bilgisayarlarını Evin Sık Kullanılan Açık Bir Alanına Yerleştirin.

Bilgisayarını mutfakta kullanması gerekiyorsa, küçük afacanın ‘kötü’ web sitelerini ziyaret etmesi daha zor olacaktır. Eğer bilgisayar sizin görebileceğiniz sık kullanılan bir yere yerleştirilmişse o zaman çocuklarınızın izinsiz sitelere girmeye çalışma ihtimali daha düşük olacaktır. Çocuklar odalarında bir bilgisayara sahip olmaktan hoşlanabilir ancak onu daha az mahrem bir yere yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece neler olup bittiğini takip edebilirsiniz.

8. Yönlendiriciniz ve Bilgisayarınızda Aktivite Kaydı Özelliğini Etkinleştirin.

Muhtemelen çocuğunuz internet üzerindeki izini kaybettirmek için tarayıcı geçmişini silmeyi veya geçmişin muhafaza edilmediği ‘özel tarama modunu’ aktif hale getirmeyi öğrenecektir. Yapabileceğiniz en iyi şey, çocuğunuzun kolayca alt edemeyeceği veya tespit edemeyeceği bir takip yazılımı satın almak olacaktır. Çocuğunuzun başını belaya sokmadığından emin olmak için düzenli olarak kayıt dosyalarını gözden geçirin. Başka bir seçenek ise kablosu yönlendiricinize aktivite kaydı almayı etkinleştirmektir. Yönlendiricideki kayıtlar sayesinde çocuğunuz mobil cihazlarını veya oyun konsollarını kullanırken bile bağlantı bilgilerini elde etmenize izin verir (tabii çocuğunuz sizinki yerine başka bir kablosuz internet erişimi noktasını kullanmıyorsa).

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status