Ebeveyn Kontrolleri Nasıl Kurulur: iPhone, iPad, iPod Touch

Bu günlerde gezegenimizdeki hemen hemen her çocuğun elinde bir iPod Touch, iPad veya iPhone varmış gibi görünüyor. Bunlardan bir tanesi sahip değilseniz muhtemelen başka birinden ödünç alıyorsunuzdur ve kirli parmaklarınızın izin ekranın hemen her yerine bırakıyorsunuzdur.

ebeveyn kontrolleriBizler ebeveynler olarak, bu cihazları çoğu zaman oyun sistemleri veya müzik çalarlar olarak görürüz. Zira bizler CD oynatıcının sadece CD oynatıcı olduğu bir dönemde büyüdük. Çoğu zaman küçük parlak iCihazların temel olarak İsveç çakısının dijital akrabası olduğu gerçeğini çoğu zaman göz önünde bulundurmayız.

Bu cihazlar eksizsiz internet tarayıcılarına, video oynatıcılarına, Wi-Fi bağlantısına, kameraya ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey için bir aplikasyona sahiptir. Ay evet ve ayrıca müzik de çalarlar (Tıpkı bir zamanlar MTV’nin yaptığı gibi).

Bu durumda bir ebeveyn ne yapmalıdır? Küçük afacanın kredi kartımız üzerinden aplikasyon dükkanındaki bütün uygulamaları satın almasına, tehlikeli siteleri ziyaret etmesine ve kötü/korkutucu/zevksiz filmleri kiralamasına nasıl engel olursunuz?

Neyse ki, Apple iPod Touch, iPad ve iPhone cihazlarına oldukça güvenilir bir dizi ebeveyn kontrolünü ekleyecek kadar vizyona sahip.

İşte çocuğunuzun iPhone’una, iPod Touch’una veya iPad’ine ebeveyn kontrollerini nasıl kuracağınıza dair kısa ve öz bir değerlendirme. Çocuklar epey zekidir ve bu ayarları devre dışı bırakma için bir yöntem bulabilirler ancak en azından küçük düzenbazları engellemeye çalışmak için elinizden gelen yapmış olursunuz.

Sınırlandırmaları Etkin Hale Getirin

Ebeveyn kontrollerini tümü sınırlandırmaları etkin hale getirmenize ve sır olarak saklayacağınız bir PIN numarasını girmenize bağlıdır.

Sınırlandırmaları aktif hale getirmek için, iOS cihazınız üzerindeki ayarlar ikonuna basın, ‘Genel’i seçin ve sonra da ‘Sınırlandırmalara’ dokunun.

Sınırlandırmalar’ sayfasında, ‘Sınırlandırmalar Etkin Hale Getirin’i seçin. Ardından unutmamanız ve çocuğunuzdan saklamanız gerekecek bir PIN numarası girmeniz istenecek. Bu PIN numarası kurduğunuz sınırlandırmalar üzerinden yapmak isteyeceğiniz her türlü değişiklik için kullanılacaktır.

‘Genel’⇒ ‘Sınırlandırmalar’⇒ ‘Sınırlandırmalara Etkin Hale Getirin’

Safari ve Diğer Uygulamaları Devreden Çıkarmayı Düşünün.

Sınırlandırmalar sayfasındaki ‘İzin Ver’ bölümünün altında, çocuğunuzun Safari (web tarayıcısı), YouTube, FaceTime (video sohbet) ve Apple’in içinde var olan birtakım başka uygulamalara çocuğunuzun erişim sağlamasına izin verip vermeyeceğinizi seçebilirsiniz. Çocuğunuzun bu uygulamalara erişmesini istemiyorsanız, seçenekleri ‘Kapat’ tercihine getirin. Ayrıca, çocuğunuzu Facebook gibi uygulamalarda mevcut konumunu paylaşmasına engel olmak için konum raporlama özelliğini de devreden çıkarabilirsiniz.

‘Genel’⇒ ‘Sınırlandırmalar’⇒ ‘Sınırlandırmalara Etkin Hale Getirin’⇒ ‘İzin Ver’

‘Genel’⇒ ‘Sınırlandırmalar’⇒ ‘Sınırlandırmalara Etkin Hale Getirin’⇒ ‘Kapat’

İçerik Sınırları Koyun

Çoğu modern TV’deki V-Chip özelliğine benzer bir şekilde, Apple da çocuğunuzun ne türden içeriğe erişim sağlayabileceğine sınırlamalar getirmenize izin veriyor. Görmelerini istediğiniz en yüksek reyting seviyesinin yanına tıklayarak izin verilen izlenebilir film reytinglerini ayarlayabilirsiniz (örneğin G, PG, PG-13, R veya NC-17 gibi). Ayrıca TV içeriği için düzeyi de ayarlayabilirsiniz (TV-Y, TV-PG, TV-14 vs.). Aynı şey uygulamalar ve müzik için de geçerli.

İzin verilen içerik seviyesini değiştirmek için, ‘İzin Verilen İçerik’ kısmındaki ‘Müzik & Podcast’ler’, ‘Filmler’, ‘TV Şovları’ veya ‘Uygulamalar’ı seçin ve izin vermek istediğiniz seviyeleri tercih edin.

‘Uygulama İndirmeyi’ Devre Dışı Bırakın

Her ne kadar bazılarımız osuruk makinesi (Fart Machine) uygulamalarına bayılsa da, herkes aynı fikirde değildir. Kimse önemli bir toplantı sırasında, küçük afacanın bir gece önceden iPhone’una yüklediği Super Ultra Osuruk Makinesi uygulamasının üzerinden kurduğu ‘planlı osuruğun’ duyulmasını istemez.

Buna engel olmak için ‘Uygulama İndirme’ özelliğini ‘kapalı’ seçeneğine getirebilirsiniz. Bu seçeneği seçtikten sonra yine de uygulama indirebilirsiniz ancak bunu için öncelikle PIN kodunuzu girmeniz gerekecektir.

Uygulama İçindeki Alışverişleri Devre Dışı Bırakın

Pek çok uygulama sanal ürünlerin gerçek parayla satın alınabileceği uygulama için alışverişlere izin verir. Küçük afacan az önce Angry Birds uygulamasını kullanırken satın aldığı ‘Güçlü Kartal’ için banka hesabınızdan para çekilmesine neden olduğunu farkında olabilir ya da olmayabilir. Uygulama içinde satın alma özelliğini devre dışı bırakırsanız, en azından çocuğunuzun sizin paranızla kuş satın alma çılgınlığına katılmayacağını düşünerek içinizi rahatlatabilirsiniz.

Daha önce de ifade ettiğim gibi, çocuklar teknolojiye oldukça meraklıdır ve muhtemelen bu sınırlandırmaları devre dışı bırakmanın yollarını keşfedecektir.

Sınırlandırma PIN kodunun sadece 4 haneli olması da işlerini kolaylaştırmaktadır. Doğru kodu tahmin etmeleri sadece bir an meselesi olabilir ancak en azından onları güvende tutmak için elinizden geleni yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Belki bir gün kendileri çocuk sahibi olduklarında size teşekkür bile edebilirler.

Çocuğunuzun tüm iPhone telefon aktivitelerini takip etmek için de Aile Koruma Programı‘nı deneyebilirsiniz.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status