Çocuklarınızı İnternette Güvende Tutmak için 6 İpucu

Çocuklarınız benimkiler gibiyse, kanepede oturup televizyon izlemektense muhtemelen zamanlarının büyük kısmını İnternette geçiriyorlardır. Minecraft veya başka bir oyun oynamıyorlarsa, o zaman YouTube’da FAIL videoları izliyorlar ve sosyal medyada az önce izledikleri FAIL videosu hakkında konuşuyorlar veya bir FAIL videosuna verdikleri tepkinin videosunu kaydediyorlar veya onun gibi çılgınca bir şeyler yapıyorlardır. Ebeveynler olarak görevimiz, çocuklarımızı internette güvende tutmaya çalışmaktır.

Ancak bunu söylemek, yapmaktan çok daha kolaydır. Özellikle de bilgisayar, telefon, tablet, oyun sistemi vesaire gibi internete girmek için bir sürü yol olduğu düşünürseniz…

İşte İnternete Girdiklerinde Çocuklarınızı Güvende Tutmak İçin 6 İpucu:

1. İnternetteki Yabancı Tehlikesi Hakkında Çocuklarınızı Bilgilendirin

80’lerde veya 90’larda büyüdüyseniz muhtemelen ya Karate dersinde ya da okul toplantılarında Yabancı Tehdidi hakkında eğitim almışsınızdır. Bunu hala öğretiyorlar mı emin değilim ancak yabancılara ihtiyatlı yaklaşmak kavramı artık sadece gerçek dünya için değil, çevrimiçi dünya için de geçerli. Çocuklarınıza internette tanımadıkları kişilerle asla konuşmamayı, tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerini asla kabul etmemeyi ve isimleri, konumları, nerede okula gittikleri vs. gibi her türden kişisel bilgiyi asla paylaşmamalarını öğretin.

2. Temel İnternet Kuralları ve Beklentileri Koyun

Ebeveyn kontrollerini rastgele kullanmadan önce, çocuklarınıza internette nelere izin verdiğinizi ve neleri yasakladığınızı açıklayın.

Hangi saatlerde internete girebilirler? Kendilerini ‘kötü’ bir web sitesine bulduklarında ne yapmaları gerekiyor? Vesaire. Kurallarınızı ve beklentilerinizi bir yere yazın ve çocuklarınızın onlardan ne beklediğinizi tam olarak anladığından emin olun.

3. Tüm Bilgisayarlar ve Mobil Cihazları Güvenli Kılın

Çocuklarınızın araba kullanmasına izin vermeden önce aracın güvenli olduğundan emin olmak istersiniz, değil mi?

Bir ebeveyn olarak aynı şeyi bilgisayarlar, tabletler ve çocuğunuzun internete girmek için kullandığı diğer cihazlar için de yapmanız gerekiyor.

Bu cihazları güvenli kılmak adına onların İnternetin karayolunda seyahat etmek için ‘yola uygun’ olup olmadığını kontrol etmelisiniz. En yeni güvenlik uygulamalarını ve işletim sistemi güncellemelerini kullanın ve aplikasyonlarını da en yeni sürümleriyle güncelleyin.

4. Bilgisayarın Anti Kötü Amaçlı Yazılımlarının Güncel ve Çalışır Halde Olduğunu Kontrol Edin

Çocuğunuzun bilgisayarının antivirüs/anti kötü amaçlı yazılımlarının da güncellenmiş olması gerekir. Aksi takdirde, cihaz her gün piyasaya çıkan en yeni kötü amaçlı yazılım tehditlerini tespit edemeyecektir ve çocuğunuzun bilgisayarı veya mobil cihazı en yeni tehditlere karşı savunmasız kalacaktır. Ayrıca herhangi bir şeyin bilgisayarın birincil antivirüs tarayıcısından içeri sızması halinde ilave bir güvenlik aşaması daha sunması için İkincil Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcısı eklemek de isteyebilirsiniz.

5. Yönlendiriciniz Üzerinde Aile Dostu Filtrelemeye Sahip Bir DNS Servisi Kullanın

Çocuklarınızı internetin güvenli caddelerinde tutmak için filtrelenmiş DNS servisi kullanmak işinize yarayacaktır. Yönlendiricinizi filtrelenmiş bir DNS’e çevirmek, internete girmek için hangi cihazı kullanırlarsa kullansınlar, çocuğunuzu kötü web sitelerinden uzak tutmaya yardımcı olacaktır – tabii filtrelenmiş DNS’e çevrilmemiş bir ağa değil de, sizin ağ yönlendiricinize bağlı olduklarını varsayıyoruz.

Filtrelenmiş DNS hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleye bakabilirsiniz: Filtrelenmiş DNS ile Çocuklarınız Güvende Tutmak

6. Yönlendiricinizin Ebeveyn Kontrol Özelliklerini Kullanın

Ev internet yönlendiricileri çeşitli ebeveyn kontrolü özelliklerine sahiptir. Burada zaten halihazırda kullanmıyorsanız, kullanmayı düşünebileceğiniz ve pek çok yönlendiricinin sahip olduğu özellikleri bulabilirsiniz:

İnternet Erişimi Zaman Kısıtlaması

Pek çok yönlendirici belli bir zaman planına göre İnternet Erişimini açma ve kapamaya imkan sağlar. Bu gecenin geç saatlerinde internetin uygun olmayan kısımlarına erişmeye çalışabilecek çocukların internete girmesine engel olur. Günün belli bir saatinde internetinizi otomatik olarak kapatmak, siz uyurken hackerların sistemlerinize saldırmasına da engel olur.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makaleye göz atabilirsiniz: Geceleri İnternetin Kapısını Kapatmak

İnternet Trafiği Kaydı

Bazı yönlendiriciler erişim kaydını açabilme özelliğine sahiptir böylece ağınızdan geçen her şeyin İnternet geçmişini görebilirsiniz. Bu geçmiş, çocuğunuzun cihazı üzerindeki web tarayıcısı geçmişinden bağımsızdır (zira kötü sitelere girdilerse, izlerini kaybettirmek için bu geçmişi silebilirler). Yönlendiricinizin izin vermesi halinde bu özelliği yönlendiricinizin idare konsolundan aktif hale getirebilirsiniz. Bu konsola da web tarayıcınız üzerinden ulaşmak mümkündür. 

Online tehlikeler her çocuğa erişebilir, gereken ayarları yaparsınız da SMS, WhatsApp, Snapchat yazışmalarına da bazen karışmamız lazım. Çocuğunuzun okul hayatında olup bittiğinden, arkadaşları arasındaki ilişkilerinden haberdar olmak için Aile Koruma Programını kullanın.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status