Çocuğunuzu Zorbalardan Koruyun: Ebeveynler Okuldaki Zorbalıkla Nasıl Mücadele Edebilir

Çocuklarınızı zorbalığın acısından ve travmasından korumaya yardım edecek 8 adım

Ebeveyn olarak çocuğunuzun okulda geçirdiği günlerin mutlu ve kaygısız olduğunu bilmek istersiniz. İdeal olarak çocuğunuz herkesle iyi geçinir ve herkes çocuğunuza samimi ve saygılı davranır. Ancak gerçekte pek çok çocuk okulda zorbalarla, kabadayılarla karşı karşıya kalıyor. Amerika’nın Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne göre 2016 yılında beş öğrenciden biri zorbalığa uğramış ve zorbalığa uğrayan çocukların %64’ünün bu durumu bildirmemiş.

Kimi durumlarda zorbalık neredeyse başladığı anda biter. Ama diğer birçok zorbalık olayında işkence aylarca, hatta yıllarca sürer. Zorbalığa uğrayan çocuğun trajik sonuyla noktalanan bazı zorbalık olaylarından bahseden haberleri duymuş olabilirsiniz. Bu kesinlikle hiçbir ebeveynin uğraşmak isteyeceği bir durum değil. Yakın zamanda çocuğunuzun bir sorun yaşadığını öğrendiyseniz çocuğunuz zorbalığa uğradığında ne yapmanız gerektiğini merak ediyor olmalısınız. Çocuğunuzu zorbalığa uğramaktan her zaman korumak mümkün değildir; ama zorbalığa maruz kaldıklarında hangi adımların atılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  1. Sorunun Belirtilerine Dikkat Edin

Çocuklarınızı zorbalıktan uzak tutmak için adım atmaya başlamadan önce ilk olarak çocuğunuza dikkat etmeyi öğrenmelisiniz. Okulda çeşitli sorunlarla uğraşan çocuklar sıklıkla dikkatli ebeveynlerin kolayca tespit edebileceği, problemlerin bariz belirtilerini sergilerler. Örneğin notları düşmeye başlayabilir ve iştahlarında değişiklik olabilir. Çocuğunuzun okula gitmek istemediğini fark edebilir ve okula giderken veya gitmesi için zorladığınızda duygusal davranabilir. Çocuğunuzun giysileri yırtılmış olabilir veya üzerinde çizik gibi başka izler görebilirsiniz. Bunlar gittikçe daha tehlikeli olan bir durumun işaretleridir ve hemen hareket geçmeniz önemlidir.

  1. Çocuklarınızı Açıkça İletişim Kurmaları İçin Teşvik Edin

Çocuğunuzu zorbalıktan nasıl koruyacağınızı öğrenmek istediğinizde, daha fazla harekette bulunmadan önce kesinlikle durum hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Bu durum yüzünden çocuklar genellikle utanıyor ve sindiriliyor. Onlardan daha az memnun olacağınız veya başlarının herhangi bir şekilde belaya gireceğinden korkabilirler. Bundan dolayı çoğu ebeveynleriyle yaşadıkları zorbalık hakkında konuşmaya isteksiz oluyor. Çocuğunuza bu meselenin kendiliğinden geçmeyeceğini, hatta daha kötüye gidebileceğini açıklayın ve çocuğunuzun sizinle veya okulla bir sorun yaşamadığını söyleyin. Buna ek olarak onlara yardım etmek istediğinizi ve onlara yardım etmenin tek yolunun ne olup bittiğini öğrenmeniz olduğunu açıklayın. Yaşanan zorbalığı öğrendikten sonra uygun şekilde hareket edebilmek için her gün durumun tekrar edip etmediğini sormaya özen gösterin.

  1. Casus Yazılım Kullanarak Konuyla İlgili Bütün Detayları Öğrenin

Çocukları sizinle iletişim kurmaları için teşvik etmek atılması gereken ilk adım; ama kendilerini çökmüş ve sinirli hisseden çocuklar bunu yapmaya gönüllü olmayabiliyor ve ne kadar çabalarsanız çabalayın sonuç alamayabiliyorsunuz. Bu durumda sorunun ne olduğunu öğrenmek için onları sıkıştırmak yerine bilgisayarlarına veya telefonlarına casus yazılım yükleyerek ne olup bittiğini onları sıkıştırmadan ve daha fazla üzmeden öğrenebilirsiniz. Çoğunuzun tahmin edebileceği gibi zorbalık okul sınırlarında kalmayarak teknoloji aletlerle evinizin içine kadar taşınabilir. Böyle olmadığı zamanlarda bile çocuklarınız sizin yerinize ne yazık ki sorunu telefonları üzerinden akranlarıyla konuşmayı tercih edebilir. Casus yazılım kullanmak onların hayatından, yaşadığı sorunlardan ve yaptıklarından haberdar olmanızı sağlar.

  1. Çocuğunuzu Öğretmenleri ve Danışmanları Arasındaki Diyaloğu Arttırın

Bir ebeveyn olarak zorbalıkla nasıl baş edilebileceğini öğrenmek için önemli bir adım okulla iletişime geçmektir. Öncelikle çocuğunuz öğretmeni durumun farkında olmalı. Süreci e-posta göndermek gibi yazılı şekilde başlatabilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmeni buna karşılık sizi arayabilir veya bir görüşme ayarlamak isteyebilir. Ama ilk haberleşme yazılı şekilde yapılmalı, böylece kaygınızı belgelemiş olursunuz. Zorbalık hakkındaki ek raporlar da yazılı şekilde iletilmeli. Eğer sorun yasal bir boyuta ulaşırsa konuyu yazılı olarak belgelendirdiğiniz için mutlu olacaksınız. Ayrıca çocuğunuzun konuşabileceği başka biri daha olması için okul danışmanıyla da iletişime geçebilirsiniz. Zorbalıklar genelde kurbanlarının mücadelesinde yalnız olduğunu düşündüğünde kendilerini daha yetkiliymiş gibi hissederler. Konuyla ilgili diğer yetişkinleri eğiterek çocuğunuza okulda ihtiyaç duyduğu desteği sağlarken zorbanın gücünü de azaltmış olacaksınız.

  1. İspiyonculuk ve Kendini Koruma Arasındaki Fark Hakkında Konuşun

Çocuklar genellikle ispiyonculuğun kötü olduğunu düşünürler. Ama söz konusu onların güvenliği ve refahı olduğunda bu ispiyonculuk değildir. Çocuğunuzla konuşarak onlara ispiyonculuk ve kendini koruma arasındaki farkı öğretin. Biri kişi mağdur olduğu için yardım aradığında bu kendini koruma meselesidir. Kendini koruma atılacak doğru bir adımdır ve zorbanın hareketlerine evam etmesini önlemeye yardımcı olabilir.

  1. Durumun Kendi Kendine Çözülmesini Beklemeyin

Bazı ebeveynler ne yazık ki zorbalık olayının kendiliğinden sona ereceğini inanıyor ve bunun çocuklar arasında bir mesele olduğunu düşünüyor. Gerçek şu ki, çoğu zorba suyu öncelikle isim takarak ve diğer duygusal istismar yöntemleriyle deniyor. Yaptıklarının yanına kar kaldığını gördüklerinde dozajı arttırarak devam ediyorlar. Sonunda eylemleri çocukları daha da dehşete düşürmeye bile başlayabilir ve hatta fiziksel saldırıya veya daha kötüsüne varabilir.

  1. Çocuğunuza Kendine Nasıl Daha Fazla Güvenebileceğini Öğretin

Zorbalığı durdurmak için okulla birlikte hareket etmek genellikle etkili olsa da gerçekleşen olayı durdurmak için çocuğunuzun hala zorbanın karşısında nasıl duracağını öğrenmesi gerekiyor. Kendisine güvenmesi çok önemli. Zorbalar kurbanları çaresiz davrandıklarında onların üzerinde daha fazla güç elde ederler. Zorba bu enerjiden besleniyor. Bir çocuk kendine güvenli davrandığında zorba gücünü kaybediyor. Çocuğunuz kendine ne kadar güvendiğini doğrudan zorbanın gözüne bakarak, onunla konuşurken zorbanın ismini kullanarak, zorbayla arasındaki fiziksel mesafeyi koruyarak ve sakin, rahat biçimde konuşarak gösterebilir.

  1. Çocuğunuza Duygularını Belli Etmemesi Gerektiğini Söyleyin

Zorbalar aynı zamanda hareketlerinin kurbanlarında yaptığı duygusal tepkiyi gördüklerinde daha güçlenirler. Zorbalığa maruz kalan çocukların kendilerini kötü hissetmesi, hatta ağlamaya başlaması anlaşılır bir durum. Ama buna rağmen duygusal tepkinin zorbayı nasıl etkilediğini çocuğunuza açıklamalı ve duygularını nasıl kontrol edebileceği hakkında onunla konuşmalısınız. Örneğin yumruğunu sıkmak veya derin bir nefes almak ağlamaktan ve zorbaya bağırmaktan daha iyi bir seçenektir.

Zorbalık yıllarda okullarda sorun teşkil ediyor ve gerçek şu ki pek çok ebeveyn kendi çocuklarıyla bu sorunu yaşayacak. Bu adımlar yardımcı olsa da çocukların başka biriyle konuşmaya ihtiyaç duydukları zamanlar vardır. Çocuklarınıza bir danışmanın veya yardım edebilecek başka bir profesyonelin telefon numarasını verin. Böylece kendi başlarına sorunu çözmek için ek adımlar atabileceklerini hissederler.

Kaynak: https://goodmenproject.com/

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status