Cinsel istismar: Belirtiler, işaretler ve etkileri. Devamı 2023

Cinsel sağlık

Çocukken cinsel tacize uğramak, özellikle de istismarın ortaya çıkmaması halinde, ilişkiler ve cinsel davranış hakkında karmaşık fikirlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Cinsel taciz aynı zamanda çocuklarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan hamileliğe kadar bir dizi fiziksel etkiye yol açabilir. Bu fiziksel etkiler, istismarın enden olduğu ciddi duygusal ve psikolojik hasarı daha da derinleştirir (Whitehead, 2010).

Yardım alma

Cinsel istismara uğramış çocuklar, istismarcıları tarafından tacizin kendi suçu olduğuna inandırılabilirler. İstismarın neden olduğu utanç ve suçluluk duygusu, çocuğun istismarı başkalarına anlatma olasılığını azaltabilir (Allnock, 2009).

Çocukken cinsel tacize uğramak, özellikle de istismarın ortaya çıkmaması halinde, ilişkiler ve cinsel davranış hakkında karmaşık fikirlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bazı insanlar istismarı bastırır – yani çocuklarının bazı kısımlarını hatırlamazlar. Bu durumda post travmatik stres bozukluğunun belirtilerini ortaya çıkarabilir. Çocuğun istismarı kimseye anlatmaması, kimsenin durumu fark etmemesi ya da çocukların doğru türden yardım ve desteği almaması halinde, hasar bir ömür boyu devam edebilir (Goodyear-Brown, 2012).

Çocuklara ve gençlere genel durumları düzenli olarak sormak hazır olduklarında size her şeyi anlatmaları için gereken imkan ve olanakları sağlar (McElvaney, 2015).

İyileşme

Tıbbi hizmetlerin cinsel tacize uğramış çocuklara yardımcı olabileceğiniz hepimiz biliyoruz.

Çocukken istismara uğramış yetişkinler

İstismar ya da ihmal edilmiş çocuklar fiziksel ya da duygusal hasara uğramış olabilir. Bunu etkileri kısa vadeli olabilir ancak yetişkinliğe kadar da sürebilir. Birinin çocukken istismara uğraması halinde, tekrar istismara uğramaları muhtemeldir. Bu durum yeniden mağdur olma olarak bilinmektedir.

İstismarın ve ihmalin uzun vadeli etkileri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Öfke, endişe, üzüntü ya da kendine güvenmeme gibi duygusal zorluklar
  • Depresyon, yeme bozukluklar, post travmatik stres bozukluğu, kendine zarar verme ve intihar eğilimli düşünceler gibi akıl sağlığı sorunları
  • Uyuşturucu ve alkol problemleri
  • Stres ya da kafa karışıklığına neden olan rahatsız edici düşünceler, duygular ve hatıralar
  • Obezite, ağrılar ve acılar gibi kötü sağlık belirtileri
  • Ebeveynlik ya da ilişkilerde sorun yaşamak
  • İstismarcılarının kendilerine ya da başkalarına hala tehdit teşkil etmesinden endişelenmek
  • Öğrenme zorlukları, eğitimin tamamlayamama, iletişim kurmada zorlanmak
  • Anti sosyal davranış, suç işleme eğilimi gibi davranış problemleri

Aile koruma programı ile çocuğunuzun cep telefonunun takibini yaparak garip davranışlarının sebebini anlayabileceksiniz.

Comments

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

DMCA.com Protection Status